Daň z nabytí nemovitých věcí - podepsáno prezidentem ČR - definitivní termín změny 1.11.2016

Daň z nabytí nemovitých věcí - zákon schválen!

Daň z nabytí nemovitosti bude již odteď ležet na bedrech kupujícího.

kou

Chcete vlastní bydlení a zvažujete zakoupení nemovitosti? Pokud se k tomuto kroku odhodláte před koncem roku, pak buďte připraveni na to, že již budete muset uhradit i daň z nabytí nemovitosti.

Bývalou daň z převodu nemovitostí , budou nově platit už jen kupující. Změny, které schválili poslanci a senátoři, podepsal i prezident. Novela ruší i dosavadní institut ručitele, kterým je druhá strana obchodu. Změnu navrhovala již vláda Petra Nečase. Podle výpočtů ministerstva financí ale mírně klesnou prodejní ceny nemovitostí, takže stát přijde o část výnosů.

Všech, kteří kupují nebo prodávají dům či byt, se dotkne změna v dani z nabytí nemovitostí, kterou po předchozím schválení Parlamentem dne 27.7.2016 podepsal prezident Miloš Zeman. Definitivní termín změny plátce daně z nabytí nemovitých věcí je 1.11.2016.

Od tohoto data bude plátcem daně kupující. Rozhodující je datum podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. To znamená že změna se bude týkat všech případů, kdy návrh byl podán 1.11.2016 a dále.

% hodnoty převáděné nemovitosti bude nově platit kupující, a nikoli prodávající, jak je dosud obvyklé. Samotná výše daně, která se donedávna jmenovala daň z převodu nemovitostí, se nemění. Novela začne tři měsíce poté, co vyjde ve Sbírce zákonů, což bývá pár dnů po podpisu prezidentem. Novinka měla původně začít platit už od začátku dubna, poslanci ji ale nestihli včas projednat a schválit. Podle dosavadní úpravy hradí daň z nabytí v zásadě prodávající, možná je ale i dohoda o tom, že ji zaplatí kupující. Druhá strana obchodu je pro stát ručitelem za zaplacení daně. Schválená novela má nyní zrušit také toto ručení.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z majetkových daní, jež jsou vždy svým charakterem úzce spjaty se samotným majetkem, má být poplatníkem ten, kdo nemovitou věc nabývá," zdůvodňují změnu právníci ministerstva financí. Cílem je podle nich zjednodušit a zpřehlednit pravidla. Dosavadní nejednoznačná úprava umožňovala podle ministerstva také "nežádoucí daňové optimalizace".

Majetkové daně: mezi majetkové daně řadíme daň silniční, daň z nemovitých věcí, daň z nabytí nemovitostech věcí, daň dědickou a daň darovací. Kupující platí daň z nabytí podle ministerstva financí ve většině evropských zemí. Změna má také odstranit problémy například při směně nemovitých věcí nebo při nabytí nemovité věci z majetku České republiky.

Daň z nabytí nemovitých věcí činí čtyři procenta z kupní ceny (případně úředně stanovené nabývací hodnoty).Při nákupu bytu za milion korun, tak na dani státu odvede kupující 40 tisíc korun. Sazba daně vzrostla v roce 2013 o jeden procentní bod z původních tří procent. Trh už se na změnu chystá.

Podle odborníků na reality není samozřejmé, že novela automaticky zlevní nemovitosti, záležet bude na poptávce. Pokud současný velký zájem kupujících nepoleví, vlastníky nebude nic nutit snižovat o čtyři procenta ceny. Prakticky to bude znamenat zdražení, cenu ovlivní také lokalita prodávané nemovitosti. „Dá se předpokládat, že na lukrativních místech, jako jsou centra měst či některé příměstské oblasti, ceny mírně vzrostou," říká manažer serveru Sreality.cz Michal Zadák. Podle developerů může přenesení daně zvednout ceny některých bytových projektů, a to kvůli větší investici do pozemků. Za jejich převod budou nově muset platit daň právě stavebníci. Novela dále například také omezuje osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově by se mělo vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, tedy nikoliv na rozestavěné. 

To jak, jak se změna projeví na cenách nemovitostí nám ukáže čas. Nemám věšteckou kouli a černého kocoura na hrbu, ale podle mne se však ceny nemovitostí nezmění, tržní cena je určena poptávkou. Myslím si však, že se trh na určitý čas spomalí. 

Nový zákon má rovněž zjednodušit   určení základu daně v případě směny nemovitých věcí. Novela také mění koncepci zdanění nabytí inženýrských sítí a od daně osvobozuje nabytí nemovitých věcí územními samosprávnými celky ve veřejném zájmu.Mnohem radikálnější změnu v této oblasti navrhla opoziční ODS - chtěla daň z nabytí nemovitostí zcela zrušit. Podle občanských demokratů je zbytečná a jen komplikuje život mladým rodinám, které si chtějí pořídit bydlení.

"Jedná se o dvojí zdanění. Byt si totiž kupujeme z již zdaněných peněz. Stát tak vysaje peníze lidí hned dvakrát. To je nepřijatelné," řekl předseda ODS Petr Fiala.

Poslanci ale návrh zamítli hned v prvním čtení na konci září roku 2015. Podle vládní koalice by se totiž - při zrušení daně z nabytí - kromě jiného propadly příjmy státního rozpočtu a muselo by se to řešit zvýšením jiných daní. "Výnos daně z nabytí nemovitých věcí je stabilním příjmem veřejných rozpočtů, přičemž tato daň je transparentní, snadno prokazatelná, její správa a kontrola je poměrně snadná a lze u ní předpokládat malý rozsah daňových úniků," uvedla vláda. Poslanec Vladislav Vilímec (ODS) navrhl snížit daň ze současných čtyř na tři, případně dvě procenta. Ani jeho pozměňovací návrh ale poslanci neodsouhlasili.

 


100% Club Počet let praxe v realitách: 3 Certifikovaný makléř Realitní profesionál 1